
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1.9 MHz |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 13.5 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Max Supply Current | 2.8 mA |
| High Level Output Current | 1 A |
| Switching Frequency | 1.6 MHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 200 mV |
| Max Output Voltage | 13.5 V |
| Number of Segments | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Applications | Lighting |
| Internal Switch | Yes |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Dimming | PWM |
| Packaging | Reel |
| Type | DC DC Regulator |
| RoHS | Compliant |
Stock: 89
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75024
Ext.Price$0.75024
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75024 | $0.75024 |
| 10 | $0.73094 | $7.30940 |
| 25 | $0.72493 | $18.12325 |
| 50 | $0.71897 | $35.94850 |
| 100 | $0.71305 | $71.30500 |
